30 3 2025
enbs
Home / Press Releases / UDIK PREDSTAVIO KNJIGU: RATNI ZLOČINI U FOČI – PRESUDE

UDIK PREDSTAVIO KNJIGU: RATNI ZLOČINI U FOČI – PRESUDE

     Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) danas je predstavilo novu knjigu naziva Ratni zločini u Foči – presude. Radi se o publikaciji koja je dio edicije Ratni zločini – transkripti presuda sudova u BiH u okviru koje su do sada objavljene presude sudova u Bosni u Hercegovini za ratne zločine počinjene tokom devedesetih na području Brčkog, Konjica (Trusine), Višegrada i Sarajeva (Grbavice i Kazana).

Tako su unutar knjige unesene presude Suda Bosne i Hercegovine i Kantonalnog suda u Sarajevu, a koje se tiču ratnih zločina počinjenih na području prijeratne opštine Foča. Radi se zapravo o sljedećim predmetima: Gojko Janković, Jasko Gazdić, Krsto Dostić, Mitar Rašević i Savo Todović, Neđo Samardžić, Novica Tripković, Radovan Stanković i Veselin Čančar. Na konferenciji za medije održanoj u Sarajevu, koordinator UDIK-a, Edvin Kanka Ćudić, je rekao:

„Prvi put sam posjetio Foču 2012. godine kao novinar, a u narednim godinama i kao koordinator UDIK-a. Tom prilikom bio sam zaprepašten nacionalizmom i nepovratkom nesrpskog prijeratnog stanovništva u taj grad.“

Na konferenciji je istaknuto da su presude unutar publikacije još jedan dokaz da je Foča tokom etničkog čišćenja u potpunosti izgubila bošnjačko stanovništvo, čija je imovina opljačkana i zapaljena, a civili hapšeni i sakupljani na jedno mjesto. Protivzakonito hapšenje i zatvaranje nesrpskih civila muškaraca sprovođeno je masovno i sistematski. Pored KP doma mnogo je lokacija gdje je civilno stanovništvo (muškarci, žene, djeca) Foče bilo zatočeno: barake Buk – Bijela, Gimnazija u Foči, sportska dvorana „Partizan“, zgrada „Lepa Brena“, Karamanova kuća u Miljevini, kuća u Ulici Osmana Đikića, kuća u Trnovačama, Srednjoškolski centar, skladište JNA u Livadama i dr. Na tim mjestima oni su ubijani ili sistematski zlostavljani, od kojih većina preživjelih i danas nosi posljedice.

„Ova publikacija treba ostaviti trag u našim sjećanjima, istraživačima poslužiti kao osnova za istraživanja teških kršenja ljudskih prava, a fočacima srpske nacionalnosti kao pouka u budućnosti, da se ovakvi zločini više ne smiju dogoditi.“, istakao je na kraju konferencije koordinator Ćudić.

PRESS SLUŽBA

Ovaj post je takođe dostupan u: Latinica Engleski

UDIK
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.