31 3 2025
enbs
Home / Saopštenja / UDIK OBJAVIO PUBLIKACIJU PRESUDA ZA RATNE ZLOČINE U SANSKOM MOSTU

UDIK OBJAVIO PUBLIKACIJU PRESUDA ZA RATNE ZLOČINE U SANSKOM MOSTU

     Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) obavještava javnost da je objavilo publikaciju Ratni zločini u Sanskom Mostu – presude. Riječ je o publikaciji koja dokumentuje ratne zločine počinjene na području prijeratne općine Sanski Most, te daje listu ekshumiranih identificiranih osoba nestalih na području ove općine. Publikacija je objavljena kao sedma knjiga u ediciji: Ratni zločini – transkripti presuda sudova u Bosni i Hercegovini.

Podsjećamo da u Sanskom Mostu ratni zločini nad Bošnjacima i Hrvatima počinju sa preuzimanjem vlasti od strane srpskih snaga. Ovome je prethodio povratak 6. lake partizanske brigade JNA, koja je učestvovala u ratu u Hrvatskoj. Ova jedinica je 20. aprila 1992. na silu preuzela kontrolu nad svim važnijim objektima u gradu, te je istovremeno uspostavljena puna kontrola putnih komunikacija. Napadima na naselja Muhići, Mahala, Otoka, Hrustovo, Vrhpolje, Kljevce izvršena su masovna ubijanja Bošnjaka.

Unutar ove publikacije dokumentovane su presude Suda Bosne i Hercegovine i Kantonalnog suda u Bihaću za zločine počinjene na području prijeratne općine Sanski Most. Radi se o sljedećim predmetima: Jadranko Palija (osuđen na 28 godina zatvora), Nedo Trifković i Mitar Milinković (osuđeni na po 10 godina zatvora), Nikola Kovačević poznat i kao Daniluško Kajtez (osuđen na 12 godina zatvora), Predrag Prošić (osuđen na 3 godine zatvora), Slavko Bilbija (osuđen na 10 godina zatvora) i Suad Kapić zv. Hodža (kao pripadnik ARBiH osuđen je na 12 godina zatvora za zločine nad Srbima počinjene 1995. godine).

Povodom objavljivanja ove publikacije, koordinator UDIK-a, Edvin Kanka Ćudić, ističe: „Objavljivanjem ove publikacije UDIK je htio dati trajni značaj Bosanskoj Krajini i poručiti da Sanski Most nije zaboravljen, te da ratni zločini koje su počinile srpske snage u ovom gradu ne smiju se odati zaboravu. U Sanskom Mostu su se od 1992. do 1995. godine kontinuirano vršila ubijanja, mučenja, pljačke i devastacija imovine Bošnjaka i Hrvata. Na području općine se nalazilo više od 20 logora i drugih mjesta zatočenja. Zatočeni su bili izloženi fizičkim i psihičkim torturama, ubijani su, protjerivani, vršena su silovanja. Ubijeni Bošnjaci i Hrvati općine Sanski Most pronađeni su u brojnim masovnim grobnicama od kojih su najveće Hrastova glavica i Sasina.“

Na kraju, Ćudić ističe da se najteži period, pored onog iz 1992. godine, desio neposredno pred zauzimanje  Sanskog Mosta 1995. godine: „U septembru 1995. je na nekoliko lokacija ubijen znatan broj Bošnjaka civila. Samo u selu Sasina ubijeno je 60-70 lica. Ubijanja su vršena u Sanakeramu, Kruharima, Tomini, Trnovi, Vršu, Okreču i Došćima.“

Ovaj post je takođe dostupan u: Latinica Engleski

UDIK
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.