Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) predstavlja publikaciju Ratni zločin u kasarni „Viktor Bubanj“ u Sarajevu kao šesnaestu knjigu iz edicije Ratni zločini – transkripti presuda sudova u Bosni i Hercegovini.
Za ratni zločin nad srpskim civilima u nekadašnjoj kasarni „Viktor Bubanj“ u Sarajevu, a danas zgradi Suda Bosne i Hercegovine, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu 2011. protiv tri lica: Besima Muderizovića, Ramiza Avdovića i Iuliana Nicolae Vintile. U optužnici koju je državni sud potvrdio u decembru 2011. navedeno je da su optuženi Besim Muderizović u svojstvu zamjenika upravnika Okružnog zatvora u Sarajevu i komandira vojnog zatvora u bivšoj kasarni „Viktor Bubanj“ u Sarajevu, Ramiz Avdović u svojstvu komandira straže Okružnog zatvora u kasarni i optuženi Iulian Nicolae Vintila u svojstvu kuhara i stražara u vojnom zatvoru u kasarni, u periodu od juna do kraja novembra 1992, kao svjesni učesnici udruženog zločinačkog poduhvata, učestvovali u uspostavljanju i održavanju sistema zlostavljanja civila srpske nacionalnosti. Prema optužnici, zatočeni civili bili su podvrgnuti namjernom nanošenju snažnog tjelesnog ili duševnog bola, nanošenju povreda tjelesnog integriteta ili zdravlja i prisiljavanju na prinudni rad.
Na ročištu za izjašnjenje o krivici u januaru 2012. godine, optuženi su se izjasnili da nisu krivi. Glavni pretres je započeo krajem marta iste godine, da bi u decembru Sud BiH donio rješenje kojim se obustavlja krivični postupak u odnosu na optuženog Besima Muderizovića zbog smrti optuženog. Tako se predmet Besim Muderizović i drugi u nastavku suđenja vodio pod oznakom Ramiz Avdović i drugi.
U februaru 2016. izrečena je prvostepena presuda kojom su optuženi Avdović i Vintila oglašeni krivim za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, pri čemu je Avdović osuđen na kaznu zatvora u trajanju od tri godine, a Vintila na dvije godine zatvora. U oktobru iste godine Vijeće Odjela I za ratne zločine Apelacionog odjeljenja Suda BiH potvrdilo je prvostepenu presudu.
Kao i sve ostale UDIK-ove publikacije iz ove edicije, ova knjiga ima za cilj dokumentovanje sudski utvrđenih činjenica o ratnim zločinima počinjenim u Bosni i Hercegovini u periodu od 1992. do 1995.Jer samo kroz sudske fakte i relevantne informacije možemo postići istinsko suočavanje s prošlošću, gradititrajni mir i bolju budućnost u našoj zemlji.