06 1 2025
enbs
Home / Saopštenja / MIRO BULJ I GLORIFIKACIJA RATNIH ZLOČINACA

MIRO BULJ I GLORIFIKACIJA RATNIH ZLOČINACA

     Mi, dolje potpisane organizacije civilnog društva iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, osuđujemo izjave pojedinih političkih kandidata u utrci za predsjednika Republike Hrvatske i pozivamo nadležne institucije da reagiraju u navedenom slučaju. Nedopustivo je da političari daju potporu osuđenim ratnim zločincima i odobravaju zločine.

Miro Bulj, gradonačelnik Sinja i kandidat za predsjednika Hrvatske je 29.11.2024. godine u svojoj objavi na društvenim mrežama podržao osuđenog ratnog zločinca Slobodana Praljka.

U objavi je izjavio: „Rasti sine jednom znat ćeš, samo rasti, dočekat ćeš! HRHB❤“, uz fotografiju Slobodana Praljka. Slobodan Praljak, bio je general Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Osuđen je na 20 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja rata tijekom bosanskog sukoba. Imao je bitnu ulogu u udruženom zločinačkom poduhvatu, gdje je svrha bila stvaranje Hrvatske Republike Herceg-Bosne. Rezultati te ideje očitovali su se u masovnim progonima nehrvata, uništavanju imovine, mučenju i zlostavljanju civila.

Glorifikacija ratnih zločinaca iz proteklog rata u Bosni i Hercegovini sve je vidljivija u hrvatskom javnom prostoru. Podsjećamo, Dario Kordić je na snimku objavljenom 2023. godine nastalom na druženju, na pitanje je li vrijedilo zatvora i rata odgovorio: „Rekao sam, sve bih ponovio! Sekunde ne bih zamijenio.“ „Svaka sekunda je vrijedila“, nije se ustezao ratni zločinac Dario Kordić.Haški sud je dokazao da je Republika Hrvatska „rukovodila u planiranju, koordinaciji i organizaciji HVO-a,te da je postojao međunarodni oružani sukob između Hrvatske i Bosne i Hercegovine.“

Mi, dolje potpisane organizacije civilnog društva iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, od 2022. godine zahtijevamo od Grada Zagreba imenovanje jednog trga po ahmićkim žrtvama. Do ovog trenutka, predstavnici Grada nisu dali nikakav odgovor, no imenovanje jednog takvog prostora u prijestolnici Hrvatske služilo bi kao počast žrtvama, ali i edukaciji o strahotama rata.

 

Centar za žene žrtve rata – ROSA, Zagreb; Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), Sarajevo; Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, Zagreb; Centar za građansku hrabrost, Zagreb i Ženska mreža Hrvatske

Ovaj post je takođe dostupan u: Latinica