19 4 2025
enbs
Home / Saopštenja / MEĐUNARODNI DAN SPOMENIKA I SPOMENIČKIH CJELINA

MEĐUNARODNI DAN SPOMENIKA I SPOMENIČKIH CJELINA

   Osamnaesti april je poznat kao Međunarodni dan spomenika i spomeničkih cjelina koji organizuje Međunarodno vijeće za spomenike i lokalitete (ICOMOS). Tim povodom, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) podsjeća javnost na podatke Centralne evidencije spomenika (CES) čiji je tvorac. Ova baza podataka obuhvata informacije o više od 3.500 spomen-obilježja i rezultat je istraživanja urađenog 2016. i narednih godina. Radi se isključivo o spomenicima posvećenim ratnim stradanjima devedesetih na području Jugoslavije, a koji su izgrađeni u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji.

Prema popisu CES-a, u Bosni i Hercegovini je izgrađenoviše od 2.100 spomenika koji su posvećeni stradanju civila i/ili boraca tokom rata 1992-1995. Veći broj mapiranih spomenika nalazi se na području Federacije BiH (više od 1.400), a takođe regija u kojoj je popisano najviše spomenika je u Federaciji(Tuzlanski kanton sa ukupno 288 spomenika). U Republici Srpskoj najviše spomenika je popisano na području Bijeljinske mezoregije, uključujući i subregiju Zvornik (ukupno 231 spomenik). Mreža spomenika posvećenih ratnim devedesetim godinama svakodnevno raste i širi se, a u njoj najveći broj zauzimaju spomenici posvećeni borcima, potom slijede oni posvećeni borcima i civilima, pa tek onda civilnim žrtvama rata.

U Bosni i Hercegovini danas ne postoji jedinstveno ustanovljena službena memorija, nego je na sceni više politika sjećanja. U društveno-političkim prilikama opterećenim nacionalizmom, stalnim kreiranjem memorije, stvaranjem tradicija, redefiniranja odnosa prema memoriji „prethodnog društva“, veliki broj izgrađenih spomenika 1992-1995. svjedoči o potrebi društva izašlog iz traumatičnih ratnih događanjada se sjeća. Ali, u isto vrijeme taj broj pokazuje koliko je izgradnja spomenika u Bosni i Hercegovini važno političko pitanje na osnovu koga službene strukture veoma aktivno, u javnom prostoru iskazuju najprije etnocentrično sjećanje i na osnovu koga se spomenici u svim svojim oblicima i formamakoriste u oblikovanju poželjnog  narativa o prošlosti.

Proces memorijalizacije i akcije podizanja spomenika u Bosni i Hercegovini pokazuju koliko je kultura sjećanja važno pitanje koje bitno utiče u procesima izgradnje našeg odnosa prema nedavnoj prošlosti. Uprkos važnosti ove problematike, na državnom nivou i dalje ne postoji uređena zakonska regulativa koja bi jasno propisivala osnovne kriterijume za izgradnju spomenika, kao i transparentu raspodjelu novčanih sredstava u ove svrhe.

Analiza spomenika 1992-1995. i stanje na terenu uglavnom potvrđuju suprotstavljene, isključive,sukobljenenarative etnocentrične kulture sjećanja, prisutne na današnjoj društvenoj i javnoj sceni u Bosni i Hercegovini. Broj spomenika gotovo svakodnevno raste i dalje se koriste za nacionalnu homogenizaciju i oblikovanje društveno poželjnog tumačenja ratnih događaja.

Neminovno je da današnje politike sjećanja koriste spomen-obilježja kao alate u sprovođenju njihovih strategija reprezentacije ratne prošlosti devedesetih čime samo produbljuju već postojeće sukobe sjećanja i čine da međusobne vidljive i nevidljive linije koje nas razdvajaju postanu još izražajnije.

Ovaj post je takođe dostupan u: Latinica Engleski

UDIK
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.