U povodu godišnjice stradanja civila na Kazanima Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) i ove godine izražava nezadovoljstvo licemjernom politikom vlasti u Kantonu Sarajevо, ali i šire, obzirom da je prošlo više od dvadeset godina a da građani Sarajeva i dalje nisu dovoljno upoznati o ratnim zločinima na Kazanima. Smatramo da će se to promijeniti onog momenta kada žrtve dobiju stalni memorijal u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
Kazani su i dalje dio političkih narativa, ali stvarne i istinske želje za podizanjem memorijala nema, jer ne postoji dovoljna politička volja za izgradnju takvog spomenika u Sarajevu. Iz tog razloga, apelujemo na vlasti u Kantonu Sarajevo, da pređu sa riječi na djela i neka konačno izgrade spomenik na koji su se obavezali prije nekoliko godina. Za početak neka vlast pokaže dobru volju i ukloni spomen – ploču Mušanu Topaloviću Caci sa Osnovne škole „Edhem Mulabdić“ u Sarajevu, kako bi se stalo u kraj veličanju ovog vojnika kao heroja i da ga se počne tretirati kakav je i bio – ratni zločinac.
U povodu godišnjice Edvin Kanka Ćudić, koordinator UDIK-a, izjavljuje: „Kazani predstavljaju našu obavezu prema žrtvama ovog grada, ne selektirajući ih po etničkoj osnovi nego prije svega po ljudskoj dimenziji. Kazani su pitanje od gorućeg značaja za proces pomirenja na ovim prostorima. Zbog toga što se to pitanje ne rješava ono je bol koja još uvijek traje, a političke strukture je još više produbljuju. Produbljuju je neizgradnjom spomenika ubijenim žrtvama na Kazanima, a potom i licemjernom politikom pojedinaca koji još uvijek odaju počast ubijenom Topaloviću.“
Ćudić još ističe: „Novijim generacijama se ratni zločinci predstavljaju kao heroji čime dobijamo potpuno iskrivljenu sliku ratne prošlosti devedesetih. Ovo moramo spriječiti kako nam se ta ista prošlost ne bi ponovila u budućnosti.“
Podsjećamo da je za zločine na Kazanima, na kazne od deset mjeseci do deset godina zatvora, do sada osuđeno četrnaest pripadnika Armije RBiH. Mušan Topalović zvani Caco je ubijen dan nakon hapšenja u pokušaju bjekstva, a sahranjen je neposredno uz mezar Alije Izetbegovića. Trenutno je u toku suđenje Samiru Bejtiću, pripadniku 10. brdske brigade Armije RBiH, koje se od 2015. godine vodi po četvrti put pred Kantonalni sudom u Sarajevu. U ranijim postupcima Bejtić je bio osuđen na 14,5 godina zatvora (2006), a potom je dva puta oslobođen optužbi (2008. i 2011). Vrhovni sud Federacije BiH je svaki put ukidao presude Kantonalnog suda i ukazivao na bitne povrede odredbi krivičnog postupka.